مشاوره سرمایه گذاری در فیروز کوه

تنگه واشی

  • slider-1506247720476
  • slider-1506247741708

 

 تنگه واشی

«‌‌تنگه واشی» مکانی با جاذبه‌های گردشگری است که در حدود ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان فیروزکوه قرار گرفته و با داشتن آب و هوای مناسب در تابستان ها، میزبان جمعیت کثیری از مسافران و گردشگران است. شاید یکی از جذاب ترین بخش های سفر به تنگ واشی حرکت در رودخانه ای است که در بین یک دره سنگی قرار دارد. با توجه به نزدیکی تنگه واشی به شهر تهران، امکان مسافرت یک روزه به این منطقه وجود دارد و به ویژه در تابستان هزاران نفر از ساکنین استان تهران و دیگر استان های اطراف به این منطقه مسافرت می کنند.

در سال های اخیر، بسیاری از موسسه های توریستی، اقدام به برگزاری تورهای گوناگونی در این منطقه نموده اند که همین امر باعث افزایش  شهرت و معرفیت منطقه ای شده است.

برای مشاوره و سرمایه گذاری در منطقه با ما تماس بگیرید.

77871802-77735347-09017770269

 

حجاری تنگه واشی

در 4 کیلومتری شمال روستای جلیزجند یا گلیزگند کوه تنگه واشی و ساواشی قرار دارد که این تنگه طبیعی رودخانه ای را از خود عبور می دهد . در اطراف آن مناظر دلپذیری از باغات و چراگاههای سرسبز قرار گرفته است.در وسط تنگه نقش برجسته وجود دارد که تنها راه دسترسی به آن عبوراز داخل آب رودخانه می باشد.این نقوش برجسته تاریخی حک شده بر دیوار صخره ی کوه اثری از دوران فتحعلی شاه قاجار بوده و به حجاری تنگه واشی یا حجاری قاجاریه معروف است.این حجاری با ارتفاع 1/5متر از سطح رودخانه فاصله دارد.ابعاد سطح حجاری 7*6 متر (42متر مربع) است که به شکل یک قاب مستطیل در کادر بسته قرار دارد.در قسمت بالای آن 4 ردیف و در پایین 2 ردیف حاشیه قرار دارد که محتوای اشعاری با نوشته هایی به خط نستعلیق بوده و در آن به شرح وقایع  و اتفاقات و احوال شاه ((فتحعلی شاه)) پرداخته و زینت بخش این خطوط آیات قرآن و اشعاریست که با رنگ سیاه روی آن را تزیین کرده اند.

این نقوش شرحی بر مراسم شکار فتحعلی شاه قاجار با پیکره 22 نفر از شاهزادگان و مدح شاه قاجار،حجاری گردیده و صحنه به گونه ای که شاه سوار بر اسب بزرگتر بوده و با تزیینات بیشتری نقطه مرکزی حجاری را اشغال کرده و نیزه بلند در دست دارد و مشغول شکار گوزنی است و همراهان فتخعلی شاه سایر گوزن ها را شکار می کنند.در این حجاری گوزن،باز شکاری،مرغابی و.. مجموعا شکارگاه وسیعی را مجسم ساخته است. در کنار تصویر شاه نوشته ای به صورت < السلطان فتحعلیشاه> مشخص شده ،نقش و تصویر عباس میرزا ،محمد علی میرزا ،محمد قلی میرزا ،حسین علی میرزا فرمانفرما ،حسنعلی میرزا شجاع السلطنه ،شاهزاده ولی میرزا ،محمد تقی میرزا حسام السلطنه،خسرو میرزا ،جهانگیر میرزا به همراه وسایل و لوازم رزم و شکار مشاهده می شوند.

از نکات این نقش برجسته ،تناسب و ترکیبی است که در تزیین لباس افراد مورد توجه قرار گرفته و همه ی آنها را از نظر لباس و تزیینات شبیه یکدیگر نشان داده است.در شناسنامه کتیبه چنین آمده است: حجاری های تنگه واشی توسط گروهی از هنرمندان ،به سرداری عالیجناب عبدالله خان حاکم محال فیروزکوه و طراحی آقا عبدالله نقاش باشی  و معمارباشی و حجاری  و نقاری نادر العصر استاد قاسم حجار ولد استاد غلامعلی حجار باشی ،همت اتمام یافته به سند 1233 ه.ش.

این اثر ارزشمند به شماره 1025 در تاریخ 53/12/13 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.بر روی ارتفاعات غربی حجاری تنگه واشی آثار غارها ،قلاع،برج و باروهایی  مشاهده می شود که به < پشت تندیر> یا به زبان محلی <تندیر پشت> معروف است.در این قلعه بقایای اطاق،تنور اجاقی و برجی که قدمت آن به از هزاره چهارم ق.م تا اواخر دوره ایلخانیان می رسد،وجود دارد. بعد از تنگه واشی ،دشت وسیعی وجود دارد که شکارگاه پادشاهان بوده ،سپس به تنگه دیگری به نام<تنگه ساواشی > می رسد که در آن یخچال و آبشار طبیعی ،چشمه سارها و دریاچه وجود می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

  شماره تماس77871802 -77735347-09017770269 جهت مشاوره برای سرمایه گذاری در سله بن

 

سله بن

سله بن، روستایی از توابع بخش ارجمند شهرستان فیروزکوه در استان تهران ایران است.
این روستا در دهستان دوبلوک قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385، جمعیت آن 585 نفر (186خانوار) بوده‌است. جمعیت غیر دائم و یا فصلی روستا 2176 نفر بوده (568 خانوار می باشد که در فصل بهار و تابستان در آن ساکن بوده و در فصل سرمابه شهرها مهاجرت می کنند.

اطلاعات تماس

  • تهران - شهرستان فیروزکوه - روستای سله بن

    

 تلفن تماس: 77871802 - 77735347

 همراه :09017770269

آدرس

ایران تهران _ سله بن تهران سله بن